PAULI, Wilhelm (urmakare i Stockholm 1795-1809

PAULI, Wilhelm (urmakare i Stockholm 1795-1809 samt Åbo 1814-19), Stockholm, herrfickur, märkt i verk/urtavla, förgyllt verk nr 153, genombruten oroklove med monogram WP, sullygång, vit urtavla med arabiska siffror, små 15-60, slät boett av silver stämplad X2 (1804), otydlig mästarstämpel, Stockholm, monogram, diameter 58 mm; fungerar, urtavlan med...